Интересно

Какво представлява уринарната инконтиненция?

Имате проблеми с контролирането на пикочния  мехур и често усещате нежелано изпускане на урина? А знаете ли, че уринарната инконтиненция е често премълчаван, но широко разпространен проблем?

Въпреки че най-често се среща при жените в зряла възраст или след естествено раждане, той може да засегне и мъжете от всяка възраст. Има редици причини, които могат да доведат до това състояние и да повлияят на качеството Ви на живот, самочувствие и социални активности.

Добрата новина е, че можете успешно да го контролирате и да върнете контрола на тялото си. В тази статия ние, от Медикал Лайф, ще Ви запознаем с това как работи  уринарната система и защо може да не е толкова ефективна. 

Как функционират пикочните пътища?

Преди да засегнем видовете уринарна инконтиненция и факторите, които я предизвикват, е необходимо да Ви обясним как функционира здравият пикочен мехур. Съответно органите, които са отговорни за произвеждането и отделянето на урина са бъбреците, уретерите, пикочния мехур и уретрата. 

Всичко започва от бъбреците, чиято роля е да филтрират кръвта и да премахват отпадните вещества, превръщайки ги в урина. Нейният път продължава посредством тръби, наречени уретери. Те са свързани към пикочния мехур –  орган или по-точно мускул с формата на балон. Неговата цел е да съхранява урината, докато дойде времето да бъде освободена от организма. Това се случва посредством уретра, която служи като канал и е свързан с гениталиите. 

Мускулът на пикочния мехур се отпуска, когато се напълва с урина и се свива, когато настъпи време за уриниране. Принципът е прост – нервните сигнали сигнализират мозъка и го уведомяват, че пикочния мехур е пълен. Съответно той изпраща обратен сигнал, че е време за уриниране. Мускулът на пикочния мехур се свива, принуждавайки урината да излезе през уретрата, за да изпразни пикочния мехур. 

За да може тази система да свърши своята работа ефективно, мускулите и нервите трябва да работят заедно. При уринарна инконтиненция има проблем в някоя от тези части и съответно системата не работи както трябва. 

Какво представлява уринарната инконтиненция? 

Най-просто казано – това е състояние, при което се загубва контрол върху пикочния мехур. За него често се използва и термина „изтичане на урина”, за да се опише случайното или неволно изпускане на урина. Тежестта варира от случайни прояви, които се случват когато кашляте и кихате до желание за уриниране, което е толкова внезапно и голямо, че не можете да стигнете до тоалетната навреме. 

Въпреки че се появява по-често с напредване на възрастта, това не е неизбежна последица от стареенето. Понякога обикновени промени в диетата, начина на живот или откриване на друго заболяване и лечението му могат да излекуват симптомите на инконтиненцията. 

Тук е момента да уточним, че това НЕ е заболяване, а  симптом на широк спектър от здравословни проблеми, които могат да бъдат: 

Слаби мускули

Мускулите на тазовото дъно играят ключова роля в контрола на уринирането. Понякога те могат да отслабнат поради бременност, раждане, напреднала възраст или липса на физическа активност. 

Тогава пикочният мехур може да загуби стабилността си и това причинява изпускане на урина. Укрепването на  тези мускули може значително да подобри контрола върху уринирането.

Увреждане на нервите 

Както вече знаете – нервната система контролира сигналите между мозъка и пикочния мехур. Ако нервите са увредени – например при диабет, инсулт и други, може да настъпи неволно изпускане или невъзможност за пълно изпразване на мехура. 

В някои случаи засегнатите пациенти не усещат нуждата да уринират, което може да доведе до задържане на урина и усложнения. Лечението зависи от степента на увреждане.

Краткосрочни:

  • Инфекция на пикочните пътища
  • Запек 
  • Причинени от приема на лекарства като диуретици, антидепресанти, антихистамини и други.
  • Бременност или за кратък период след раждане.

Дългосрочни:

  • Диабет
  • Инсулт
  • Множествена склероза
  • Увеличена простата или операция на простатата при мъже
  • Раждане или менопауза при жените
  • Свръхактивен пикочен мехур
  • Паркинсон.

Кога е необходимо да посетите лекар?

Може да се чувствате неудобно да обсъждате изпускането на урина с Вашия личен лекар, но това е симптом, който не бива да пренебрегвате!  Още повече, ако е често или засяга качеството Ви  на живот, е необходимо своевременно да потърсите медицински съвет.

Ако пренебрегнете нуждата от лечение, това състояние може да: 

  • Ограничи дейностите, които извършвате и социалните Ви взаимодействия.
  • Окаже негативно влияние на качеството Ви на живот.
  • Увеличи риска от падане, докато бързате до тоалетната. 
  • Обостри по-сериозно основното заболяване, предизвикало инконтиненцията.

Затова на първо време е необходимо да се обърнете към личния си лекар, който да Ви препоръча добър уролог, специализиран в лечението на уринарна инконтиненция.

Не чакайте утре! Погрижете се за здравето си още днес!

Запишете час при специалистите на Медикал Лайф!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

18 + seven =